تحلیل سیستم شي گرا با استفاده از UML
*  ثبت نام : درج اطلاعات خود در وبلاگ www.uml.blogfa.com و سايت شروع همکاري با ما

KeyType

آموزش تايپ فارسي و انگليسي

تنها بعد از 6 ساعت با چشماني بسته

www.KeyType.ir

BPMN

مدلسازي فرآيندهاي کسب و کار

مشاوره، آموزش ، تحليل سيستم

www.BPMN.ir

رساتدبير پارس

مشاورِه فنی و خدمات مدیریت

EFQM, BPM , BPR , Quality, Management

www.RasaTadbir.com


بعد از سال ها با همکاری دوست عزیزم مهندس مهدی کیوانلو وب سایت کیتایپ www.keytype.ir مجددا راه اندازی شد. این بار با انرژی بیشتر و هدف بزرگتر، روش آموزشی کیتایپ رو در کل ایران ارائه خواهیم داد. سال ها تجربه ی آموزش تایپ به روش کیتایپ کارایی این متد رو به اثبات رسونده. 

تاریخچه ی ایجاد کیتایپ در اینجا اومده.

کیتایپ چیست؟ روشی منحصر بفرد و ویژه برای اولین بار در ایران و جهان برای آموزش سریع و حسی تایپ با تلفیقی از تکینیک های روانشناسی نوین و روز دنیا

برای اطلاعات بیشتر به سایت رسمی آموزش تایپ به روش کیتایپ www.KeyType.ir مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  91/06/22ساعت 11:54  توسط مهدي جلالي  | 

کارگاه آموزشی سه روزه BPMN2 با حضور 18 نفر از کارشناسان و تحلیگران شرکت توزیع برق مشهد در تاریخ های 20، 21 و 22 آذر ماه 1390 برگزار شد.

در اتاق گفتگوي سايت BPMN.ir در خصوص پنج فرآيندي که در اين کارگاه تهيه شدند صحبت خواهيم کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  90/09/27ساعت 12:0  توسط مهدي جلالي  | 

نرم افزار مدلسازی فرآیندها با استفاده از BPMN که به صورت آنلاین و تحت وب می توانید مدل های خود را در قالب مدلهای BPMN1 و BPMN2 ترسیم کنید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  90/04/09ساعت 11:20  توسط مهدي جلالي  | 

با تشکر از کلیه بازدیدکنندگان و دوستان و همکارانی که با ارائه نظرهای خود دراین سال ها همیشه مشوق بنده و وبلاگ UML بوده اند، تعداد زیادی از بازدید کنندگان تقاضا کرده بودند که وبلاگ به فعالیت خود ادامه بدهد و منابع و مطالب جدیدتری را منتشر کند و در تعامل مناسبتری با کاربران قرار گیرد. ولی در طی سال های گذشته و از سال 1384 که بنده نوشتن در خصوص تجزیه و تحلیل سیستم ها و بعدها در سال 1386 تحقیق و کار در خصوص مدلسازی فرآیندها با استفاده از BPMN را شروع کردم با مشکلات زیادی در حفظ و بروزرسانی وبلاگ و وبسایت پشتیبان آن www.sysadivser.com روبرو بوده ام:
در ابتدا به خاطر امکانات محدود وبلاگ بلاگفا مجبور به راه اندازی سایتی بر روی هاستینگ شدم، در مرحله بعد با تحریم های آمریکا روبرو شدیم و سایت بنده نیز با کلیه اطلاعات و زحماتی که کشیده بودیم در یک شب از بین رفت. نسخه پشتیبان سایت را در قالب یک وب هاست داخلی راه اندازی کردیم. وب هاست ها در آن زمان خدمات خوبی ارئه نمی دادند و در نهایت تصمیم گرفتیم که به وردپرس دات کام کوچ کنیم. در وردپرس اوضاع خوب بود و سایت www.sysadviser.com که قطعا شما دوستان تا کنون با آن آشنا شده اید محبوبیت خوبی پیدا کرد و کلیه خدمات و مطالب وبلاگ UML به این وبلاگ منتقل شد ولی با مشکل فیلترینگ روبرو شدیم. به طوریکه در ابتدا عکس ها و فایلها و بعدها کل سایت فیلتر شد. 

جدال با مشکلات پشتیبانی و هاستینگ هنوز نیز وجود دارد و به خاطر عدم پشتوانه شرکتی و مالی این وبلاگ در دوره های مختلف تأخیرهایی در بروزرسانی مطالب و پاسخ گویی به مشکلات شما دوستان ایجاد شده است.

ولی تشویق های مکرر خوانندگان و همچنین تقاضای آنها برای ادامه ارائه مطالب بنده را برآن داشت که ضمن بروزرسانی بهتر این وبلاگ، سایتی تخصصی و یک انجمن گفتگوی تخصصی در حوزه مدل سازی فرآیندهای کسب و کار با استفاده از BPMN نیز راه اندازی شود. در فضای انجمن گفتگو (اتاق گفتگو) فرصت بیشتری برای تعامل بهتر با جامعه نرم افزاری و تحلیلی پیش خواهد آمد و همگان در ارائه پرسش و پاسخ مشارکت خواهند کرد. 

لذا از کلیه بازدیدکنندگان وبلاگ www.UML.blogfa.com که علاقه به کسب دانش و یا به اشتراک گذاری دانش خود در حوزه تحلیل سیستم ها، UML، و مدلسازی فرآیندها با استفاده از BPMN دارند، تقاضا دارد در این انجمن عضو شوند.

www.BPMN.ir

+ نوشته شده در  90/03/25ساعت 14:23  توسط مهدي جلالي  | 

يک فرصت مناسب براي علاقه مندان به  BPMN و مدلسازي فرآيندهاي کسب و کار.

دوره هاي آموزش BPMN ي که توسط اینجانب از سال 1384 تا کنون برگزار شده است، به صورت تقاضاي شرکت ها و سازمان هاي دولتي  و یا  سمينارهای آموزشی در محل سازمان متقضای می باشد. لذا بسياري از علاقه مندان امکان شرکت در اين دوره ها را نداشته اند.

با همکاری شرکت رساتدبير پارس امکان برگزاري اين دوره به صورت ثبت نام عموم فراهم شده است : اين شرکت در تقويم آموزشي زمستان 1389 يک برنامه دو روزه آموزشي مدلسازي فرآيندها با استفاده از BPMN ترتيب داده است که به اميد خدا توسط اينجانب برگزار خواهد شد.

لذا دوستاني که به صورت انفرادي و يا تعدادي محدود از يک سازمان قصد دارند با BPMN آشنا شوند مي توانند در اين دوره شرکت نمايند. دوره آموزشی مدلسازي فرآيندهاي کسب و کار با استفاده از BPMN در روزهای 16 و 17 بهمن ماه امسال (1389)  و در مشهد برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  89/10/06ساعت 14:41  توسط مهدي جلالي  | 

نگه داشت يک وبلاگ و يا سايت در ايران مشکلات بسياري دارد. اخيرا وبسايت اصلي مشاوران فنآوري اطلاعات براي سومين مرتبه طي دو سال اخير هک شد.

وب سايت www.SysAdviser.com بعد از مدتي عدم فعاليت به دليل حک شدن دوباره در قالبي جديد و بر روي سرور wordpress.com راه اندازي شد.

جهت دسترسي به اين وبسايت مي توانيد www.SysAdviser.com يا www.BPMN.ir استفاده نماييد. مطالب و فايل هاي اين وبلاگ نيز به مرور زمان به اين سايت منتقل خواهند شد.

+ نوشته شده در  89/09/20ساعت 15:43  توسط مهدي جلالي  | 

ما در گروه مشاوران فنآوري اطلاعات اين روزها به معرفي و مقايسه ابزارهاي مدلسازي  BPMN مي پردازيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص به لينکهاي ذيل مراجعه بفرماييد :

ابزار مدلسازي BPMN : نرم افزار BPMN Modeler ۵ for Microsoft Visio

ابزار مدلسازي BPMN : نرم افزار BizAgi
+ نوشته شده در  88/04/06ساعت 11:43  توسط مهدي جلالي  | 

هر چند با تأخير ، ولي به اطلاع دوستان مي رساند ويرايش جديد BPMN۱ تحت عنوان ويرايش ۱.۲ توسط OMG : www.OMG.org منتشر شد.  درويرايش جديد BPMN۱ شاهد تغييراتي حتي در نوع نمايش و نمادهاي نمودارهاي فرآيندي هستيم.  شما مي توانيد جهت دريافت BPMN۱.۲ به آدرس http://www.omg.org/spec/BPMN/۱.۲/ مراجعه نماييد.

+ نوشته شده در  88/02/08ساعت 9:25  توسط مهدي جلالي  | 

26 ام شهريور ماه در همايش روابط عمومي الکترونيک که در تهران برگزار شد شرکت کردم.
بعد از اين سمينار به مباحث روابط عمومي علاقه مند شدم.
درحال حاضر بر روي روشهايي که فنآوري اطلاعات مي تواند بر عملکرد روابط عمومي ها اثر داشته باشد تحقيق مي کنم.
در حال حاضر موتور جستجوي اخبار ايران رو هم راه اندازي کرديم و در آدرس Www.newssearch.ir در دسترس مي باشد. لطفا نظارت خود رو در مورد اين سايت و خدماتي که مي تواند در قالب جستجوي خبر ارائه کند براي ما ارسال کنيد.
+ نوشته شده در  87/04/17ساعت 13:36  توسط مهدي جلالي  | 

با توجه به اينکه قرار است اين وبلاگ بمرور زمان به آدرس www.SysAdviser.com کوچ کند ، مطالب جديد بصورت مستقيم در سايت مذکور ثبت مي شود.

آخرين مطالب :

فرآيند شناسايي فرآيندها در BPM

ISO , SixSigma , BPR and BPM

+ نوشته شده در  87/01/25ساعت 16:37  توسط مهدي جلالي  | 

استفاده از سيستمهاي جامع برنامه ريزي منابع سازماني (ERP) در صنايع و بنگاه هاي اقتصادي دنياي امروز، به عنوان ابزاري براي مديريت و هدايت منابع سازمان ، به صورت امري اجتناب ناپذير درآمده است.

در کشور ما نيز شرکت ها و سازمانهاي بزرگ در جهت مديريت منابع و توسعه کسب و کار خود به استفاده از اين ابزار روي آورده اند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/08/01ساعت 16:36  توسط مهدي جلالي  | 

براي اولين بار در ايران دوره مدون آموزشي BPM و مفاهيم مربوط به آن توسط “گروه مشاوران IT” ارائه مي شود.

جهت کسب اطلاعات کامل در مورد سرفصلها و نحوه تقاضاي برگزاري دوره مورد نظر به اينجا مراجعه نمائيد.

+ نوشته شده در  86/06/25ساعت 12:6  توسط مهدي جلالي  | 

definition

Provide an interface for creating families of related or dependent objects without specifying their concrete classes.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/06/04ساعت 23:41  توسط مهدي جلالي  | 

اشیاء برای اینکه کاری انجام بدهند نیاز دارند با هم کار کنند پس آنها نیاز به روشی دارند که با هم ارتباط برقرار کنند. وقتی که یک مشتری بلیط های را سفارش می دهد، مشتری باید یک سفارش ایجاد کند و بلیط مورد نظرش را به آن سفارش اضافه کند. اشیاء نرم افزاری که نماینده مشتری، سفارش، بلیط هستند نیاز دارند تا رابطه بین اشیاء دنیا واقعی را عینا تکرار کنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/05/02ساعت 19:40  توسط مهدي جلالي  | 

مایکروسافت براي SqlServer2005 ، ده نمونه بانک اطلاعاتي طراحي شده بعنوان الگو و شروع کار ارائه کرده است. اين نمونه ها براي آموزش و شروع به کار سريع تازه کارها در مدلسازي و نگهداري بانکهاي اطلاعاتي مي باشد.

نکته قابل توجه اينکه مدلهاي ارائه شده از جمله بانکهاي اطلاعاتي پرکاربرد مي باشد که اکثر اوقات هر برنامه نويسي با موارد مشابه آن برخورد ميکند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/03/19ساعت 22:8  توسط مهدي جلالي  | 

دربسياري از روشها , قابليت استفاده مجدد به صورت ماندگار در فرايند توسعه نمي باشد.چه چيزي مي تواند مورد استفاده مجدد باشد و چه چيزي نمي تواند , صريحا تعريف نمي شود و اينكه چطور تغييرات در قسمتهاي قابل استفاده مجدد معرفي مي شوند , فرموله نمي شود .روش نوظهور و سريع كه توسعه مبتني بر مولفه ناميده  ي شود , ايده قابليت استفاده مجدد را دوباره بازسازي نموده و عناصر جديدي معرفي مي نمايد. در CBD , سيستمهاي نرم افزاري با اسمبل نمودن مولفه هاي از قبل توسعه داده شده و آماده براي يكپارچگي , ساخته مي شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/02/25ساعت 11:41  توسط مهدي جلالي  | 

درصورتيکه جواب شما به تنها يکي از سوالهاي ذيل مثبت است ، مي توانيد جهت درج اطلاعات خود در وبلاگ www.uml.blogfa.com و سايت www.uml.ir و شروع همکاري با ما ثبت نام نمائيد :

 • آيا شما در زمينه تحليل و توسعه سيستمهاي نرم افزاري فعاليت مي کنيد ؟
 • آيا با روشهاي توسعه و مديريت پروژه هاي نرم افزاري آشنا هستيد ؟
 • آيا با مفاهيم برنامه نويسي شيء گرا آشنا هستيد ؟
 • ...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/02/24ساعت 0:46  توسط مهدي جلالي  | 

اريك اشميت، مديرعامل گوگل، چندي پيش در مقاله‌اي در نشريه نيوزويك، قواعد طلا‌يي كسب‌وكار يكي از برترين شركت‌هاي ديجيتالي جهان را تشريح كرد. اگرچه رهبران گوگل بر خلا‌ف رهبران مايكروسافت، در انتشار مقاله و گزارش تخصصي، فعاليت كم‌تري دارند، اما مطالبي كه هر از گاهي توسط آنان ارائه مي‌شود، قابل تامل است. متن حاضر، روايتي است از راهكارهايي كه گوگل در كسب‌وكار در دنياي ديجيتال به آنها وابسته است. اريك اشميت به اين واقعيت اشاره دارد كه خلا‌قيت و پرورش خلا‌قيت در كاركنان يك شركت، رمز پيروزي در شركت‌هاي ديجيتالي امروز جهان است. اين خلا‌قيت است كه كارآفريني ديجيتالي را به بهترين شكل ممكن پرورش و هدايت مي‌كند و اين تضميني براي بقا در دهكده جهاني است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/02/18ساعت 14:19  توسط مهدي جلالي  | 

براى ايجاد يك پروژه وب سرويس بعد از اجراى Visual Studio .NET كافيست با انتخاب گزينه New Project و سپس قالب وب سرويس از درون پوشه Visual Basic Projects و با انتخاب نام وب سرويس، گزينه Ok را انتخاب نمائيد . با انجام اين عمل يك كلاس وب سرويس با نام انتخابي( كه بعدا" براى دسترسى به روالهاى وب سرويس از آن استفاده ميشود ) ايجاد ميگردد

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/02/17ساعت 11:9  توسط مهدي جلالي  | 

يک مقاله جالب در مورد مقايسه روشهاي توسعه نرم افزار SCRUM ، XP ، RUP. در این مطلب خصوصا درمورد توسعه سریع نرم افزار تاکید شده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/02/16ساعت 11:30  توسط مهدي جلالي  | 

وب سرويس نرم افزارى است كه دسترسى به اطلاعات و نيز سيستمهاى پردازش اطلاعات را بصورت توزيع يافته فارغ از سكوهاى مختلف سخت افزارى و نرم افزارى با استفاده از پروتكلهاى استاندارد تبادل اطلاعات اينترنتى فراهم مى آورد. به بيان ساده وب سرويس مولفه اى از يك كاربرد قابل دسترس توسط پروتكلهاى ارتباطى استاندارد مى باشد .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/01/24ساعت 18:34  توسط مهدي جلالي  | 

براى درك اهميت وب سرويسها بهتر است ابتدا نگاهى اجمالى به تاريخچه پروتكلهاى درخواست متدهاى راه دور ( RMI ) داشته باشيم . هر كدام از روشهاى RMI كه قبل از وب سرويسها بوجود آمدند حل يكسرى از مشكلات را بر عهده گرفتند اما همانگونه كه خواهيم ديد وب سرويسها نه تنها تمام محدوديتها و مرزهاى سكوهاى مختلف نرم افزارى را پشت سرگذاشته اند بلكه پاسخى جامع به تمام مشكلات هستند .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  86/01/21ساعت 14:7  توسط مهدي جلالي  | 

نمی‌توان طرحی داشت اگر نتوان آن را به درستی اندازه‌گیری کرد و آغاز پروژه بدون وجود طرح مانند آن است که شکست پروژه طراحی شده باشد.

 

پروژه‌ي نرم‌افزاری موفق، پروژه‌ای است که در قالب هزینه  و زمانی معین و از پیش تعیین شده به انجام برسد. نرم‌افزار کاری تولیدی به شمار می‌رود که هزینه‌ي عمده‌ي آن نیروی  کارآزموده  ومتخصص است. بنابراین مهم‌ترین ابزار یک پروژه نرم‌افزاری و به طور تقريبي بخش اعظم هزینه‌های آن به نیروی کار متخصص درگیر در آن مرتبط است. سوال این است که چه‌گونه می‌توان زمان و هزینه‌ي یک پروژه نرم‌افزاری را تخمین زد.  ماهیت خلاق پروژه‌های نرم‌افزاری و انتزاعی بودن آن تخمین هزینه و زمان انجام آن‌ها را بي‌نهايت مشکل می‌کند. روش‌های متداول تخمین زمان و هزینه خود اساسا انتزاعی است با این همه هنوز هم تخمین پروژه امری لازم و ضروری محسوب می‌شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/12/21ساعت 11:21  توسط مهدي جلالي  | 

يکي از کارهاي بسيار ارزنده و تأثيرگذار در زمينه ي فرآيند توليد مربوط است به کاري که توسط شرکت نرم افزاري رشنال در طول بيش از دو دهه ي گذشته انجام شده است. متخصصان و کارشناسان اين شرکت با بررسي هزاران پروژه ي نرم افزاري مختلف در سرتاسر دنيا ، الگوهاي شکست و نيز راهکارهاي موفقيت را استخراج و در قالب يک الگوي مناسب براي تعريف فرآيند توليد و تحت عنوان آر.يو.پي RUP ثبت و سازماندهي نموده اند.

اين کتاب به بررسي چرايي ، فلسفه ، و چيستي RUP اختصاص دارد. RUP گنجينه اي است ارزمشند از راهکارها و تجارب موفق در مهندسي و توليد نرم افزار : RUP قالب و چارچوبي است براي تعريف فرايندهاي مهندسي و توليد سيستمهاي پيچيده اي مانند نرم افزار. اين چارچوب فرآيند به وسيله ي شرکتي به نام رشنال در طول بيش از دو دهه تحقيق و بررسي ايجاد گرديده است و اکنون راهبري اين کار را شرکت IBM عهده دار است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/12/09ساعت 23:31  توسط مهدي جلالي  | 

ِِDefinition

Decouple an abstraction from its implementation so that the two can vary independently.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/11/12ساعت 23:1  توسط مهدي جلالي  | 

یا Business process Management Notation ابزار و تواناساز اصلی در تکنولوژی مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) می باشد. در واقع می توان گفت مزیت اصلی استفاده از تکنولوژی BPM وجود زبان استانداردی به نام BPMN می باشد برای مدلسازی فرآیندها. ویژگی اصلی BPMN قابلیت تبدیل آن به زبانهایی است که قابل درک توسط سیستمهای نرم افزاری می باشد.

این آموزش تنها قابل استفاده توسط اعضاء گروه مدیریت فرآیند کسب و کار می باشد. جهت استفاده از این فایل شما احتیاج به نرم افزار Microsoft PowerPoint Viewer خواهید داشت.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/10/23ساعت 10:4  توسط مهدي جلالي  | 

نمودارهای Use Case بیان می کنند که از دید جهان خارج، سیستم چه کارهایی را انجام می دهد. تأکید این نوع نمودار بر این مطلب است که :

یک سیستم چه کاری را انجام می دهد

در واقع ما در یک نمودار Use Case به سوال چه چیز یا What جواب می دهیم. برای بیان اینکه چگونه (how) سیستم این کارها را انجام می دهد از دیگر نمودارهای UML استفاده خواهیم کرد.

Use Case Sample

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/10/02ساعت 16:18  توسط مهدي جلالي  | 

سي دي آموزشي " مدلسازی سیستمهای نرم افزاری توسط UML " مجموعه ای است که تعدادی از متخصصین تحلیل سیستم بعد از مدتها تلاش ،تهيه نموده اند تا در جهت افزايش سطح علمي و كاربردي اساتيد، دانشجويان و متخصصين كامپيوتر در زمينة تحليل،طراحي، و مدلسازی سيستم‌هاي نرم‌افزاري گامي مؤثر برداشته شده باشد. در اين مجموعه علاوه بر استفاده از reference هاي معتبر دانشگاهي، از دانش فني و تجربيات متخصصين شرکتهاي مختلف در طراحي سيستم‌هاي نرم‌افزاري نيز بهره گیری شده است. 

 با مطالعة اين مجموعه کامل قادر خواهيد بود اطلاعات و مهارت‌هاي ذيل را كسب نماييد:

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/09/21ساعت 20:56  توسط مهدي جلالي  | 

The Object Management Group™ (OMG™) addresses the reality of todays needs from new softwares with MDA®, the Model Driven Architecture. MDA supports evolving standards in application domains as diverse as enterprise resource planning, air traffic control and human genome research; standards that are tailored to the needs of these diverse organizations, yet need to survive changes in technology and the proliferation of different kinds of middleware. The MDA addresses the complete life cycle of designing, deploying, integrating, and managing applications as well as data using open standards.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/09/04ساعت 13:49  توسط مهدي جلالي  | 

در مهندسی نرم افزار یک الگوی طراحی، یک روش حل قابل تکرار برای مسائلی هست که عموماً در طراحی نرم افزار با آن برخورد می کنیم. یک الگوی طراحی یک قالب یا شرح برای چگونگی حل مسائلی است که می تواند در شرایط مختلف استفاده شود.یک الگوی طراحی، راه حلی است که برای مستند سازی ارزشمند تشخیص داده شده است، بطوریکه توسعه دهند گان دیگر می توانند آن را در حل مسائل مشابه به کار ببرند.همانگونه که طراحی شی گرا ادعا می کند که استفاده مجدد از کتابخانه ها و قطعات را افزایش می دهد، ادعا می شود که استفاده از الگو های طراحی، استفده مجدد از کتابخانه ها و قطعات را افزایش می دهد. 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/09/02ساعت 15:9  توسط مهدي جلالي  | 

خبرنامه رسمي سايت OMG متولي اصلي ارائه استاندارد UML منتشر شد.

مهمترين عناوين اين خبرنامه عبارتند از :

OMG با ارائه SBVR يا Semantics of Business Vocabulary and Business Rules بصورت رسمي بعنوان يکي از اعضاء ISO TC 37 پذيرفته شده است.

مصاحبه با رئيس گروه BPM در OMG دکتر Phil Gilbert

ارائه زبان مدلسازي سيستمها يا SysML توسط OMG

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/08/21ساعت 18:23  توسط مهدي جلالي  | 

Definition

Provide an interface for creating families of related or dependent objects without specifying their concrete classes.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/08/17ساعت 23:12  توسط مهدي جلالي  | 

Design patterns are recurring solutions to software design problems you find again and again in real-world application development. Patterns are about design and interaction of objects, as well as providing a communication platform concerning elegant, reusable solutions to commonly encountered programming challenges.

The Gang of Four (GoF) patterns are generally considered the foundation for all other patterns. They are categorized in three groups: Creational, Structural, and Behavioral. Here you will find information on these important patterns.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/08/01ساعت 13:44  توسط مهدي جلالي  | 

با توجه به استقبال جالبي كه از فايلهاي Case Study موجود روي وبلاگ بعمل آمد، قصد دارم مثالها و كتابهاي ديگري رو بصورت فايل در اختيار شما دوستان عزيز قرار بدم.

 

كتاب UML Applied  يكي از بهترين كتابها در زمينه آموزش UML بصورت كاربردي است . شما در اين كتاب با مفاهيم RUP يا Rational Unified Process آشنا شده و ياد مي گيريد در فازهاي مختلف ايجاد يك نرم افزار چگونه از انواع مختلف نمودارهاي UML استفاده مي شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/07/25ساعت 12:45  توسط مهدي جلالي  | 

یکی از بازدیدکنندگان سایت به نام مهندس مهدی زرگر پیغام جالب و مفیدی گذاشته بودند. ایشان در پیغامی پیشنهاد کرده بودند از Case Study هاي حاضري كه به زبان اصلي وجود دارند و صحيح تر هم هستند استفاده كنيد.

نظر به پيشنهاد اين دوستمان و همچنين از آنجا كه گويا بعضي از بازديدكنندگان اين وبلاگ عجله دارند كه هر چه سريعتر چند مثال كامل به دستشان برسد، چند نمونه پروژه مدل شده به زبان UML رو مي زارم تا سريع بتونيد دانلود كنيد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/07/19ساعت 19:15  توسط مهدي جلالي  | 

در این قسمت به بررسی انتخاب یک سیستم مناسب برای مدیریت اطلاعات داده های نت می پردازیم این قسمت شما را انتخاب نرم افزارهای نت می تواند کمک زیاد بکند. ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/06/19ساعت 13:20  توسط مهدي جلالي  | 

یکی از رویکردهایی که از این پس در این وبلاگ پیگیری خواهد شد ارائه مباحث نظری و تحلیلی در مورد سیستمهای مختلف نرم افزاری می باشد. در حال حاضر به خاطر درگيری اینجانب با یک سیستم CMMS یا COMPUTERISED MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEMS قصد داریم مباحثي در اين خصوص مطرح کنيم. در ضمن از آنجایی که یک سیستم CMMS به حل مسائل موجود در نگهداري و تعميرات مي پردازد ، براي کسب اطلاعات کافي در خصوص نگهداري و تعميرات مي توانيد به سايت برادر اينجانب با عنوان www.irantpm.ir سر بزنيد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/06/16ساعت 11:40  توسط مهدي جلالي  | 

BPMN یا Business Process Management Notation اصلی ترین ابزار و استانداردی است که در تکنولوژی BPM در اختیار شما گذاشته شده است. لازم بذکر است که طبق اعلاميه رسمي OMG ، استاندارد BPMN بعنوان يکي از نمودارهاي اصلي در نگارش بعدي UML معرفي خواهد شد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/05/23ساعت 8:29  توسط مهدي جلالي  | 

چند وقتي است که فعاليتهاي اين سايت (وبلاگ) کمرنگ شده است. اين امر به خاطر مشغله اي بود که  در بروزرساني وبسايت "گروه مديريت فرآيند کسب و کار ايران" يا Iran BPM Group داشتیم. انشاء الله www.uml.ir نيز مشابه آنچه در www.bpm.ir انجام شده است به فعاليت خود ادامه خواهد داد.

وبسايت www.uml.ir قصد دارد بعنوان معتبرترين مرکز ارائه منابع مربوط به تجزيه و تحليل سيستمهاي نرم افزاري ، استانداردهاي تدوين شده توسط OMG را در ايران معرفي و اشاعه دهد.

+ نوشته شده در  85/04/29ساعت 0:30  توسط مهدي جلالي  | 

 يکي از پرسشهايي که زياد از من شده است اين مطلب است :

  • چگونه مي توان با استفاده از UML ، مدل داده ها يا Data Model ترسيم کرد؟
  • آیا UML تنها جهت مدلسازي برنامه هاي شيئ گرا کاربرد دارد ؟
  • در جريان يک پروژه شيء گرا ، چگونه مي توان پايگاه داده را با استفاده از UML مدل کرد ؟
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/04/25ساعت 16:5  توسط مهدي جلالي  | 

در چند دهه اخير همواره تاکيد بر بحث فرايندها و تفکر فرايندگرايي سازمانها بوده است و بحث فرايندها و مديريت فرايندها بحث جديدي نيست اما صنعت فنآوري اطلاعات و ارتباطات تا قبل از ظهور فنآوري جديد مديريت فرايند کسب و کار (که از اين پس آن را BPM مي خوانيم) از ارائه بستر و راه حلي جامع و شايسته براي تحليل، تعريف، اجرا، کنترل، بهسازي و ... فرايندهاي سازماني ناتوان بوده است. با ظهور BPM تحقق عملي بسياري از ديدگاههاي آکادميک مطرح شده در طي اين سالها امکان پذير شد و فناوري اطلاعات و ارتباطات در اينجا نيز نقش استراتژيک (بعنوان يک توانمندساز) و نقش ابزاري خود(ابزارهاي مديريت فرايند کار) را در تحقق اين فنآوري(BPM) به شايستگي  نشان داد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/04/01ساعت 14:56  توسط مهدي جلالي  | 

مهندس مصطفي حسيني

 • کارشناسی ‌ارشد مهندسی کامپیوتر- نرم‌افزار، دانشگاه صنعتی شریف
 • عضو نویسندگان وبلاگ www.uml.blogfa.com
 • معمار نرم افزار و مهندس فرآیند RUP
 • آدرس سايت : www.smhoseyni.com
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/03/17ساعت 12:2  توسط مهدي جلالي  | 

 شركت IBM Rational ابزارهایی را برای پشتیبانی از RUP ارائه كرده است كه آشنایی با آنها به اجرای بهتر RUP كمك می‌كند. در این بخش برخی از ابزارهای Rational را معرفی می‌كنیم.
ابتدا لازم است یادآوری كنم كه نام‌های زیر علائم تجاری ثبت شده‌ی شركت IBM Rational است :

Rational Software Corporation, Rational, Rational Suite, Rational Suite ContentStudio, Rational Apex, Rational Process Workbench, Rational Rose, Rational XDE, Rational Software Architect, Rational Summit, Rational Unified process,Rational Visual Test, AnalystStudio, ClearCase, ClearCase Attache, ClearCase MultiSite,ClearDDTS, ClearGuide, ClearQuest, PerformanceStudio, PureCoverage, Purify, Quantify,Requisite, RequisitePro, RUP, SiteCheck, SiteLoad, SoDa, TestFactory, Functiona Tester, TestFoundation,TestMate & TestStudio

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/03/17ساعت 11:52  توسط مهدي جلالي  | 

 اعضاء خبرنامه اين وبلاگ از مزاياي ويژه عضويت بهره مند خواهند بود. اين مزايا عبارتند از :

 • آگاهي از خبرهاي روز دنياي تحليل سيستم هاي نرم افزاري
 • اطلاع از آخرين دست آوردهاي جهان در ضمينه مدلسازي و معرفي تكنولوژيهاي نسل سوم تحليل سيستمها
 • آگاهي از شرايط همكاري با اين وبلاگ
 • جوابگويي بهتر و سريعتر به سوالات و مشكلات اعضاء وبلاگ
 • ....

براي عضويت در خبرنامه وبلاگ UML ، نام و ايميل خود را در فرم سمط چپ صفحه وارد كنيد. در ضمن جهت لغو عضويت خود مي توانيد در همين فرم ايميل خود را وارد كرده و گزينه لغو عضويت را انتخاب كنيد.

+ نوشته شده در  85/03/08ساعت 22:9  توسط مهدي جلالي  | 

از نمودارهاي Use Case مي توانيد به سه منظور استفاده کنيد :

 • براي نشان دادن امکانات (نيازمنديها) : جهت بيان نيازمنديهاي يک سيستم اغلب از نمودارهاي Use Case استفاده مي شود. اين امر بيشتر به اين خاطر است که هم تحليلگر نرم افزار و هم مشتري به درک واحدي از امکاناتي که يک سيستم در نهايت خواهد داشت ، برسند.
 • برقراري ارتباط با کاربران نرم افزار : به دليل سادگي درک نمودارهاي Use Case ، از آنها جهت برقراري ارتباط با کاربران نهايي سيستم استفاده مي شود.
 • جهت تست سيستم : سناريوهاي رسم شده براي يک سيستم مي توانند جهت تست سيستم بکار گرفته شوند.
+ نوشته شده در  85/03/04ساعت 0:1  توسط مهدي جلالي  | 

در مرکز و هسته روش RUP , اصول اساسي متعددي نهفته است که توسعه و پيشرفت موفق تکرار را حمايت کرده و موضوع مهم و اساسي "ماهيت RUP" را بيان مي کند. اين اصول از تعداد زيادي پروژه موفق گردآوري شده و به تعداد کمي راهکار ساده تبديل گرديده اند :

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/02/22ساعت 17:30  توسط مهدي جلالي  | 

به سوال "تحلیل سیستم را از کجا شروع کنیم" در قالب گفتگویی که روی یاهو مسنجر با یکی از خوانندگان وبلاگ داشتم جواب دادم. این دوست عزیز به من اجازه دادند تا شرح گفتگو را در وبلاگ منتشر کنم. ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/02/12ساعت 12:24  توسط مهدي جلالي  | 

بعد از تقاضاهاي زيادي که در زمينه ارسال منابع اصلي UML و RUP از طريق بازديدکنندگان داشتم , تصميم گرفتم مجموعه اي از بهترين کتابها و منابع اصلي اين دو مبحث را بصورت سي دي تهيه و در اختيار علاقه مندان قرار دهم. ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/02/07ساعت 6:55  توسط مهدي جلالي  | 

به بهانه جواب یکی از خوانندگان وبلاگ :

یکی از سوالهایی که در هر صنعتی مطرح می شود کیفیت محصول و خدماتی است که آن صنعت ارائه می کند. صنعت نرم افزار نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما چه نرم افزاری را با کیفیت و کدام نرم افزار بدون کیفیت می خوانید؟

خصوصیاتی مانند قابلیت اطمینان (Reliability) ع قابلیت استفاده (Usability) , کارایی (Efficiency) , قابلیت نگهداشت (Maintenance) , قابلیت حمل (Portability) در صنعت نرم افزار چه مفهومی دارند ؟ چه خصوصیات دیگری را باید جزء خصوصیات کیفی نرم افزار لحاظ کنیم؟ 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/01/27ساعت 13:16  توسط مهدي جلالي  | 

خبر خوبی که برای تمامی دوستان دارم اینه که بالاخره سایت رسمی فارسی ‌BPM با آدرس www.bpm.ir در شروع به کار کرد.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  85/01/14ساعت 20:20  توسط مهدي جلالي  |